Get Adobe Flash player

“Euroscoláci” navštívili žiadateľov o azyl v pobytovom tábore v Opatovskej Novej Vsi

Dňa 13.11 2015 sa nám podarilo uskutočniť návštevu pobytového tábora pre žiadateľov o azyl v Opatovskej Novej Vsi, ktorý je v správe migračného úradu Ministrerstva vnútra SR, a stretnúť sa tak s niektorými utečencami ktorí sú v azylovom procese.

Vzhľadom na to, že žiadatelia o azyl sú pod prísnou ochranou, vstup do tohto zariadenia nám musel povoliť migračný úrad Ministrerstva vnútra SR a návštevy sa mohol zúčastniť len menší počet ľudí. Návštevu teda uskutočnili žiačky druhých ročníkov Cyntia Vilhanová, Veronika Véghová a Veronika Adamove, ktoré sú zapojené do súťaže Euroscola 2016, s doprovodom učiteľov Mgr. Kvetoslavy Krivákovej a Ing. Jozefa Šuleka.

 

Na začiatku našej návštvevy sme sa stretli s menežérkou pobytového tábora Ing. Priskou Cseriovou, ktorá nám porozprávala zaujímavé informácie o tom ako tábor funguje, o pravidlách ale aj povinnostiach pre žiadateľov o azyl, a tiež nám vysvetlila, že do pobytového tábora v Opatovskej Novej Vsi prijímajú takzvané „citlivé skupiny utečencov“, čo znamená napríklad ženy s deťmi, rodiny, osamelé ženy a podobne. Pobytový tábor zabezpečuje pre žiadateľov o azyl základné dôležité potreby ako stravu, ubytovanie, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, návštevu školy pre deti. Taktiež tam pracujú aj sociálni pracovníci pod mimovlánou organizáciou, ktorí zabezpečujú žiadateľom o azyl aj právnu, psychologickú, sociálnu pomoc, voľnočasové aktivity a pomáhajú im učiť sa slovenský jazyk. Ich práca je veľmi namáhavá, no aj veľmi hodnotná.

V sprievode sociálneho pracovníka tábora sme mali možnosť pozrieť si areál pobytového tábora, kde žiadatelia o azyl žijú a trávia čas. Je tam 14 izieb a maximálna kapacita tábora je okolo 140 miest. Žiadatelia o azyl majú vlastné izby, spoločné sociálne zariadenia, kuchynku, spoločenskú a športovú miestnosť, internetovú miestnosť, učebňu, detské, volejbalové a malé futbalové ihrisko. Pre moslimských utečencov je zriadená špeciálna miestnosť pre motlitby.

Najzaujímavejšou skúsenosťou bolo samotné stretnutie sa s niektorými žiadateľmi o azyl. Momentálne sa v tábore nachádza 7 žiadateľov z Ukrajiny, dvaja z Iránu, jedna žena z Kamerunu a jedna z Kuby. My sme sa osobne stretli s dvomi deťmi a s jednou pani z Ukrajiny, ktorí nám porozprávali o svojom ťažkom živote, ale aj o tom ako sa dobre cítia v tábore, a o ich živote teraz.

Sme vďační za to, že sme mohli navštíviť tento pobytový tábor, dozvedieť sa viac o neľahkom živote utečencov a zažiť tak podnetné a výnimočné skúsenosti. Ďakujeme pracovníkom za čas ktorý nám venovali.

Naša návšteva nás natoľko motivovala, že v blízkej budúcnosti plánujeme navštíiť tábor znovu a chceli by sme pripraviť kultúrny program alebo športový deň hlavne pre deti utečencov, ktorým chýba kontakt s rovesníkmi.

Autor: Kriváková

 

stretnutie s migrantami1stretnutie s migrantami2stretnutie s migrantami3stretnutie s migrantami4stretnutie s migrantami5stretnutie s migrantami6

 

 

 

Kalendar

March 2023
M T W T F S S
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Rozpis rodičovských združení:

13. 04. 2023 o 16:00

Civilná ochrana

Partneri

Vyhľadávanie

JA Slovensko

banner-partnerske-skoly-2022-2023-03

Zmudri

Zmudri do skol-banner