Všeobecné informácie o projekte Erasmus + 2014
Krátka prezentácia Erasmus + 2014
ŽAICI OBCHODNEJ AKADÉMIE V LUČENCI ŠŤASTNE DOMA
Obchodná akadémia v Lučenci sa minulý rok znovu rozhodla zapojiť do programu celoživotného vzdelávania, ktorý umožnil študentom Obchodnej akadémie v Lučenci absolvovať povinnú odbornú prax vo Veľkej Británii, v Maďarsku a v Českej republike.
Národná agentúra v Bratislave žiadosť schválila a grant putoval na účet školy. Za poskytnuté peniaze absolvovalo 46 žiakov tejto školy povinnú odbornú prax v zahraničí. V prímorskom meste Portsmouth vo Veľkej Británii, v Maďarskom meste Ózd a v českom Novom Jičíne. Cieľom zahraničnej odbornej praxe bolo poskytnúť žiakom možnosť overiť si svoje jazykové, ekonomické, teoretické a praktické zručnosti, zlepšiť kvalitu spolupráce medzi partermi a zatraktívniť výuku cudzích jazykov. Získali dokumenty Europass – mobilita a Europass – dodatok k vysvedčeniu, ktoré slúžia na zdokumentovanie schopností a skúseností získaných v inom štáte, uľahčia a pomôžu im uplatniť sa na trhu práce a pri uchádzaní sa o rôzne vzdelávacie programy.
V nedeľu 31. augusta o štrnástej hodine odišla prvá skupina 12 žiakov na zahraničnú prax do Maďarska. 7. septembra vycestovala skupinka 12 žiakov do Českej republiky a nakoniec 11. septembra v skorých ranných hodinách vycestovalo zo Slovenska 22 žiakov na letisko Liszt Ferencz v Budapešti, z ktorého odleteli o 6.20 ráno na letisko Standset v Londýne vo Veľkej Británii. V Londýne pristali ráno. Po vybavení formalít na letisku si prezreli najväčšie zaujímavosti mesta (Big Ben, London Eye, Trafalgar Square...). Po náročnom dni v Londýne si ich vyzdvihli takzvané „host families“, u ktorých strávili 2 noci. Po 2 dňoch v Londýne si po nich v sobotu 13. septembra prišiel autobus, ktorý ich odviezol do 2 hodiny vzdialeného prímorského mestečka Portsmouth, kde sa následne začala ich povinná odborná prax a jazykový kurz. Žiaci tri týždne vykonávali rôzne administratívne a kancelárske práce, stretávali mnoho nových ľudí a cez víkendy spoznávali krásy Veľkej Británie na výletoch do okolitých miest, spoznali novú kultúru, zvyky miestnych, získali iné ako naše pracovné návyky. Za to musíme poďakovať našim pedagógom, ktorí nám umožnili vycestovať do zahraničia a starali sa o nás vo dne v noci.
Erika Kaszová, Michaela Torjáková, žiačky III. A