Get Adobe Flash player

 Obchodná akadémia v Lučenci na návšteve partnerskej školy v Srbskej Inđiji

 

V termíne od 17. 06. do 19. 06. 2016 sa výber žiakov našej školy spolu s pedagogickými zamestnancami zúčastnil návštevy našich krajanov v meste Inđija v Srbsku. Pobyt začal návštevou strednej školy „Dr Đorđe Natošević“, kde sme mali možnosť oboznámiť sa s jej študijným programom a priestormi. Pedagógovia poskytli interwiew do televízie o projekte, ktorý umožnil tento druh spolupráce.

Pedagogický zbor nás oficiálne privítal v priestoroch reštaurácie, v ktorej sa realizuje odborný výcvik kuchárov a čašníkov. Prijatie bolo srdečné a bolo v ňom cítiť ich slovanskú pohostinnosť a srdečnosť.

V prvý deň nášho pobytu sme sa zúčastnili v popoludňajších hodinách na spoločnom kultúrnom programe v ktorom účinkovali talentovaní žiaci hostiteľskej školy. Na oplátku sme aj my priniesli kus našej tradičnej kultúry vo forme pásma ľudových piesní a tancov folklórneho súboru JÁNOŠÍK z Podpoľania. Programom nabitý deň sme zakončili slávnostnou večerou s pedagógmi a žiakmi školy „Dr Đorđe Natošević“.

Počas pobytu sme sa stretli so zástupcami základnej školy v Starej Pazove. V tomto mestečku žije cca 5.500 Slovákov a už 250 rokov od príchodu Slovákov na toto územie sa udržuje vzdelávanie v slovenskom jazyku a zachovávanie slovenských tradícií a zvykov. Okrem návštevy slovenskej školy sme mali možnosť navštíviť evanjelický chrám, ktorý je neďaleko a stále sa v ňom slúžia bohoslužby v slovenskom jazyku. Sprevádzala nás reportérka srbského rozhlasu, ktorá má na starosti slovenské vysielanie.

V druhý deň pobytu sme boli prijatí predsedom obce Inđija. Tohto stretnutia sa zúčastnila aj poslankyňa krajinského parlamentu, ktorá tam ako jediná zastupuje slovenskú menšinu na srbskom území už druhé volebné obdobie. Dozvedeli sme sa informácie z histórie obce a zaujímavosti o živote Slovákov na tomto území.

 

Okrem oficiálnych návštev sme absolvovali aj výlet do pevnosti Petrovaradín a do Nového Sadu, kde sme mali možnosť oboznámiť sa s históriou Srbského národa. Záver návštevy sme si spríjemnili kúpaním na mestskom kúpalisku.

 

Veríme, že spolupráca so srbskými Slovákmi sa touto vzájomnou návštevou nekončí, ale budeme aj naďalej s našimi krajanmi udržiavať priateľské vzťahy. Naši žiaci mali možnosť vytvoriť si vlastný názor na spolužitie národnostných menšín v Srbsku a na vlastné oči sa presvedčili, že Slováci napriek tomu, že boli do tejto krajiny prijatí s otvorenou náručou a majú práva na úrovni ostatných srbských občanov nezabúdajú na svoj pôvod a snažia sa o udržiavanie jazyka a kultúry svojich predkov.

 

Autor: Ing. Jana Macháčková, PhDr. PaeDr. Mariana Fehérová

Srbsko 1

Srbsko 2

Srbsko 3

Srbsko 4

 Srbsko 5

Srbsko 6

Srbsko 7

Srbsko všetci

 

Kalendar

March 2023
M T W T F S S
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Rozpis rodičovských združení:

13. 04. 2023 o 16:00

Civilná ochrana

Partneri

Vyhľadávanie

JA Slovensko

banner-partnerske-skoly-2022-2023-03

Zmudri

Zmudri do skol-banner