Get Adobe Flash player

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci na potulkách jesenným Parížom

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci sa rozhodli stráviť pár jesenných dní na jazykovo-poznávacej exkurzii v metropole Francúzska.

Po niekoľkohodinovej náročnej ceste sme v stredu ráno dorazili do azda najromantickejšieho mesta, Paríža. Naše prvé kroky viedli k Panteónu v Latinskej štvrti. Pôvodne bol bazilikou, neskôr sa stal pohrebným miestom mnohých významných Francúzov. Jeho krypta ukrýva pozostatky Voltaira, V. Huga, J.J. Rouseaua, E. Zolu či M. Curie. Príjemné slnečné predpoludnie sme si vychutnali v nádherných Luxemburských záhradách. Prechádzka parížskymi ulicami pokračovala popri svetoznámej univerzite Sorbona a Rímskych kúpeľoch na Námestie Saint Michele. Nevynechali sme ani ďalšiu z významných pamätihodností, a to Katedrálu Notre Dame, do ktorej situoval V. Hugo dej svojho románu Chrám Matky Božej v Paríži. Mocní Francúzi v nej s potešením a neskrývanou pýchou organizovali kráľovské korunovácie a honosné svadby. Dôkazom toho, že v Paríži sa snúbi staré s novým, je Národné centrum umenia a kultúry G. Pompidua, kde sme si urobili krátku obedňajšiu prestávku. Celodenné potulky sme zavŕšili v mestskej štvrti na kopci Montmartre. V 18. storočí bol Montmartre známy opilcami, zlodejmi a zábavnými podnikmi, časom sa tu usídlili umelci, napr. P. Picasso, E. Degas a P.A. Renoir. Na vrchu kopca sa nachádza Bazilika Sacré-Coeur, lákajúca milióny návštevníkov. Aj my sme si na chvíľu odpočinuli v jej pokojnom prítmí. Umenie na nás dýchlo na malom námestí Plaz du Tertre, kde slávni, ale ešte chudobní umelci maľovali okoloidúcich. Po zvládnutí každodenného parížskeho „bouchonu“ sme dorazili do hotela.

Náš druhý deň v Paríži bol čo sa týka programu nemenej náročný. Hneď ráno sme navštívili múzeum Louvre, jedno z najnavštevovanejších, najväčších a najznámejších múzeí na svete, ktoré je súčasťou palácového komplexu Louvre. Múzeum je domovom obrazu L. da Vinciho Mona Lisa. Všetci sme sa na dámu so záhadným úsmevom, ktorá už stáročia vyvoláva množstvo otázok, veľmi tešili. Snáď žiadny turista nevynechá historickú dominantu mesta, Eiffelovu vežu. Ani my sme neboli výnimkou. Výťahom sme sa nechali vyviezť na najvyššie poschodie, odkiaľ sme si vychutnávali dych berúci výhľad na mesto, rozprestierajúce sa kam len oko dovidí. Panoráma to bola skutočne nezabudnuteľná. Keď sa veža vztýčila k oblohe, jedni ju považovali za zázrak, druhí ju nenávideli a žiadali jej odstránenie. Pravdou však ostáva, že dnes je tento symbol Francúzska jedným z najvyhľadávanejších miest na svete. Dnešný program sme zavŕšili na svetoznámom bulvári Champs Elysées, ktorý obkolesujú luxusné obchody, kaviarničky a bary. Bulvár je dejiskom veľkých osláv a priaznivci cyklistiky tu môžu sledovať ukončenie pretekov Tour de France. Dominuje mu Napoleonov Víťazný oblúk. Jazda v dopravných prostriedkoch okolo neho je skutočným zážitkom. Tento sme si užili vďaka našim skúseným šoférom.

Aj posledný deň nášho výletu bol nezabudnuteľný. Strávili sme ho v jednom zo štyroch zábavných parkov Disneyland na svete. O zábavu skutočne nebola núdza. Park ponúka mnoho zaujímavých atrakcií nielen pre deti, ale aj pre tých skôr narodených. Celodenný program v parku, v ktorom sa aj dospelí na chvíľu stávajú deťmi, ukončila takmer polhodinová laserová šou s ohňostrojom.

Naše zoznámenie s Parížom bolo síce krátke, ale o to intenzívnejšie. S mestom zaľúbených sme sa lúčili ťažko, ale možno nie naposledy. Unavení, no bohatší o množstvo nezabudnuteľných zážitkov, sme sa vrátili domov.

PhDr. PaedDr.  Mariana Fehérová

exkurzia pariz 1

exkurzia pariz 2

Kalendar

April 2019
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

ZRPŠ

- 25. oktober 2018, 16:00
- 17. január 2019, 16:00
- 11. apríl 2019, 16:00

Civilná ochrana

Vyhľadávanie

JA Slovensko

JaSlovensko-banner2017-2018