Get Adobe Flash player

Diskusia s Mgr. Katarínou Roth Neveďalovou – 27. októbra 2022

               Žiaci sa zúčastnili v rámci súťaže EUROSCOLA 2023 diskusie so zaujímavým hosťom zo Slovak Business Agency a to Mgr. Katarínou Roth Neveďalovou, ktorá obohatila našu tému „Čo ponúka EÚ mladým ľuďom“ o zaujímavý pohľad človeka, ktorý viac rokov žil a pracoval v zahraničí.

 

               S pani Roth Neveďalovou sme sa už niekoľkokrát stretli v rámci súťaže Euroscola a oslovili sme ju opäť, aby naším žiakom porozprávala svoje osobné skúsenosti so životom a prácou v zahraničí, so štúdiom v zahraničí a pod. Privítala nás v dobrej nálade, keďže je aj ona absolventkou obchodnej akadémie a žiakov poinformovala o svojom pôsobení v Európskom parlamente, kde pôsobila v rokoch 2009 – 2014 ako najmladšia europoslankyňa. Žiakom porozprávala o tom, ako od mladého veku pracovala v rôznych iniciatívach spojených s Európskou úniou a ako sa jej v 26-tich rokoch podarilo dostať sa ako europoslankyni do Európskeho parlamentu.

               Žiakom v skratke porozprávala o histórii vzniku Európskej únie od roku 1950 a dôvodoch jej vzniku a formovania. Porozprávala im aj o svojich osobných skúsenostiach so štúdiom, či prácou v zahraničí, o problémoch a náročných podmienkach, ktoré museli vtedy študenti spĺňať. Povzbudila ich, že dnes je to omnoho jednoduchšie, či sa to už týka samotného cestovania alebo štúdia.

               Ďalej sa venovala programu ERASMUS+, ktorý bol v minulosti určený primárne pre vysokoškolákov a dnes je už otvorený pre žiakov od základnej školy až po vysokoškolákov, či pedagógov. Spomenula im aj podmienky v rôznych krajinách, kde môžu prostredníctvom tohto programu vycestovať. Nemusia to byť len krajiny EÚ, ale do programu sú zapojené aj mnohé krajiny mimo Európskej únie.

               Dnes Mgr. Roth Neveďalová pracuje v Slovak Business Agency na Slovensku, kde sa venuje podpore podnikania. Dozvedeli sme sa, že agentúra ponúka aj programy pre podnikateľov prostredníctvom programu ERASMUS+ formou stáží v zahraničných firmách. Ako vynikajúcu formu ako si vyskúšať život v zahraničí odporúča formu dobrovoľníckej činnosti, kde vycestujete do zahraničia, máte zabezpečené základné životné potreby (ubytovanie, stravu), ale získavate množstvo jazykových skúseností, zážitkov. V rámci Európskej únie existuje Európska dobrovoľnícka služba, kde sa môžete zapojiť do veku 35 rokov. Oboznámila žiakov s možnosťou získavania stáže v Európskom parlamente a možnostiach zapojeniach sa. Porozprávala im zaujímavé skúsenosti zo života a práce v zahraničí.

               Nasledovala diskusia, kde sme sa pýtali na pôsobenie Mgr. Roth Neveďalovej v Slovak Business Agency, absolventskú prax a mnoho iných zaujímavých vecí. Viac informácií o diskusii sa dočítate v Euronovinkách, ktoré nájdete na našom webe.

               S Mgr. Roth Neveďalovou sme sa po diskusii rozlúčili, poďakovali sme jej za zaujímavé informácie, ktoré nám sprostredkovala a budeme radi, keď sa aj naďalej budeme stretávať, napríklad aj v rámci súťaže Euroscola.

Autor: Jana Macháčková

Nevedalova 2023 (1)

Nevedalova 2023 (2)

Nevedalova 2023 (3)

Nevedalova 2023 (4)

 

Kalendar

March 2023
M T W T F S S
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Rozpis rodičovských združení:

13. 04. 2023 o 16:00

Civilná ochrana

Partneri

Vyhľadávanie

JA Slovensko

banner-partnerske-skoly-2022-2023-03

Zmudri

Zmudri do skol-banner