Charakteristika predmetu
Blok učiva súvislá odborná prax je povinným vyučovacím predmetom s integrujúcou funkciou. Jeho úlohou je pripraviť žiakov tak, aby po ukončení štúdia vedeli prakticky využiť osvojené poznatky a zručnosti na svojich pracoviskách.
Realizuje sa formou súvislej odbornej praxe na pracoviskách mimo školy v 3. a 4. ročníku. Dĺžka praxe v každom ročníku je desať pracovných dní po 7 hodín denne. Po vyhodnotení práce z praxe nasleduje prezentácia výsledkov práce z absolvovanej praxe. Termín určí vyučujúci. Začiatok a koniec pracovnej doby žiaka na odbornej praxi je stanovený v zmluve. Odborná prax je organizovaná podľa plánu práce školy.
Cieľom predmetu je aplikácia doposiaľ osvojených vedomostí z odborných predmetov a nácvik zručností pri plnení konkrétnych úloh.
Blok učiva súvislá odborná prax využíva, doplňuje, prehlbuje a upevňuje vedomosti žiakov získané v odborných predmetoch a vytvára u žiakov potrebné zručnosti a pracovné návyky. Predmet je určený na spájanie čiastkových teoretických vedomostí, na poznanie širších súvislostí medzi odbornými predmetmi a dotvára široký základ odborného vzdelania. Vedie žiakov k samostatnej tvorivej práci. Rozvíja iniciatívu, organizačné schopnosti, vytvárajú sa sociálne kontakty a rozvíja sa schopnosť jednať s ľuďmi. Pri plnení zverených úloh sa žiaci učia rozhodovať a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a za výsledky vlastnej práce. Rozvíja u žiakov odborné zručnosti potrebné pre pracovné činnosti vo výrobných, obchodných, odbytových strediskách, v strediskách služieb i v strediskách cestovného ruchu.
Podmienky realizácie súvislej odbornej praxe:
Žiaci si zabezpečujú miesto výkonu praxe individuálne podľa vopred stanovených termínov schválených riaditeľkou školy, PK OP a to v súlade s určeným zameraním praxe, ktoré môže byť ekonomické alebo z oblasti účtovníctva.
Prax je možné absolvovať v tej istej organizácii v 3. aj 4. ročníku len v tom prípade, ak ide o organizáciu, kde je možné v ďalšom roku zmeniť náplň práce, prípadne zmeniť odbor, úsek, oddelenie. Túto zásadu je potrebné rešpektovať v štádiu výberu miesta na absolvovanie odbornej praxe.
Blok učiva súvislá odborná prax sa klasifikuje známkou. Ak žiak nie je z predmetu v danom klasifikačnom období klasifikovaný, prax musí vykonať v náhradnom termíne.
Dokladom o realizácii praxe je Zmluva o poskytovaní praktického vyučovania formou odbornej praxe.
Žiaci počas praxe spracúvajú tému z odborných ekonomických predmetov, ktorú im určí vyučujúci POE alebo UCT v súlade s pokynmi pre vypracovanie a odovzdanie práce (Príloha A) a po jej konzultácii so zodpovedným pracovníkom organizácie, kde prax vykonávajú.
- do určeného termínu odovzdať vyučujúcemu POE alebo UCT jednu správne vyplnenú a organizáciou podpísanú zmluvu,
- dodržiavať pracovný režim na pracovisku, kde bude odbornú prax vykonávať a plniť si povinnosti vyplývajúce z obsahovej náplne odbornej praxe,
- dodržiavať predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci,
- rešpektovať pokyny kompetentných pracovníkov organizácie,
- žiak je povinný oznámiť minimálne jeden deň vopred vyučujúcemu POE alebo UCT každú zmenu počas realizácie odbornej praxe: zmenu pracovnej doby, neprítomnosť na pracovisku, zmenu miesta vykonávania praxe a podobne,
- žiak súčasne oznamuje svoju neprítomnosť a jej dôvody aj v organizácii, kde odbornú prax vykonáva,
- písomné ospravedlnenia svojej neprítomnosti počas odbornej praxe žiak predkladá najneskôr do troch pracovných dní po skončení odbornej praxe vyučujúcemu POE alebo UCT,
- vypracovať a odovzdať prácu na vopred určenú tému a podľa pokynov pre vypracovanie a odovzdanie práce, súčasťou čoho je aj denník praxe a hodnotenie praxe.
Odporúčané pracoviská pre realizáciu praxe:
- súkromné firmy výrobného i nevýrobného charakteru
- banky, sporiteľne, poisťovne,
- centrálne a regionálne úrady, verejná správa,
- obchodné a iné organizácie.
Podmienkami hodnotenia sú:
1. Absolvovanie odbornej praxe podľa platných pokynov a v určenom termíne a
2. vypracovanie a odovzdanie práce podľa stanovených pokynov a
3. prezentácia výsledkov práce (vzor prezentácie viď príloha B,
kritériá na vytváranie prezentácií viď príloha C).
- spracovanie vopred určenej témy – teoretická a praktická časť,
- dostatok informácií o firme, v ktorej žiak absolvuje prax,
- formálna úprava,
- vyplnené a očíslované prílohy,
- úroveň prezentácie, samostatnosť prejavu, obhajoba práce v diskusii
- dodržanie termínu odovzdania práce